Cultural Reggae vibez 2014

12.- 14. 6. 2014

Předprodej: 350 Kč, na místě: 450 Kč.

Zion Train Sound System (UK), Mašta Bašta (Serbia), Chong X (Peru), Mr. Williamz (UK),  Medial Banana (SK), Sto Zvířat, Babalet, Dub Artilery, Trio de Janeiro, Tam Tam  Orchestra – Tam Tam Batucada, Rastafidli Orkestra, Ska´N´Dall music ensemble, Rybydub, Larika, DJ Ba2s (ex. Chaozz) & Afarastafa, Babylon Rocker. Dreadsquad (PL),  Substandard (USA, UK), Jam Vibez (PL), Roots and Culture (SK), Peeni Walli, Coltcha United, Jah Army, Raggaultras, Concrete Safari, Forward March Posse, Nuff´N´Ruff Reggae Rulers, Mighty Souljahs, Devyb, Negas, Saigon Project, King Sound Steppaz.

Občanské sdružení Prove připravuje v Hořicích již 13 let festival zaměřený na reggae, dub, dancehall, world music, raggajungle a pod.  Areál festivalu se nachází na unikátním místě uprostřed lesa v prostoru bývalého pískovcového lomu U sv. Josefa. Právě proto má náš festival jedinečnou atmosféru. Do areálu vede cyklostezka, která pokračuje na přírodní koupaliště Dachova a do přírodní galerie soch. Na festivalu se podílí mnoho dobrovolníků, kteří ho organizují pouze z lásky k hudbě. Nenajdete zde žádné cateringové firmy ani reklamy nadnárodních společností. Chceme návštěvníkům ukázat, že je možné dělat „festival jinak“ – bez sponzorů, reklamních stánků, filtrových cigaret nebo tvrdého alkoholu. Na vlastních stáncích prodáváme hlavně domácí produkty od místních farmářů a prodejců. Součástí festivalu jsou workshopy a pro nejmenší nově dětský koutek. V minulosti zde vystoupilo mnoho úspěšných světových umělců z Evropy, Afriky i Jamaiky. Snažíme se návštěvníkům nabídnout nejen známá jména, ale i kapely nebo projekty, které v České republice vystupovaly poprvé. Také proto jsme se stali partnery soutěže kapel Europaen Reggae Contest, která má za cíl najít nové talenty nebo více zviditelnit již zaběhlé reggae kapely. Soutěž organizuje jeden z největších reggae festivalů v Evropě španělský Rototom Sunsplash.

Po dvou letech se do Hořic vracejí  legendy a průkopníci dubové scény v Evropě  Zion Train Sound System. V roce 2012 na CRV Neil Perch předvedl nezapomunutelnou show plnou energie a elektrodubu doplněnou skvělým zpěvem Dubdaddy.  Jinak tomu nebude ani letos! Svou show představí v sobotu 14. června. Zion Train  mají na svém kontě několik úspěšných desek, tou  nejzásadnější byla deska „Live as One“, za kterou získali cenu Jamajské Reggae Grammy za „Nejlepší dubové album“. V dubnu v pražském  klubu Cross  proběhlo za podpory CRV finále východní části Europaen Reggae Contest. Vítězem a tudíž i vystupujícím na festivalu se stala bělehradská kapela Mašta Bašta, která spojuje balkánské rytmy s reggae, ska a world music. Můžete se těšit na show plnou pozitivní energie. Uznávaným a hodně vytíženým zpěvákem z Anglie je Mr. Williamz, který se na festivalu představí v pátek 13. června. Ten spolupracoval s takovými jmény jako Major Lazer nebo Mungho´s Hi-Fi. Několik let se drží na špičkách reggae hitparád  nejenom v Evropě, ale i v USA, to ho pasovalo na nejlepšího reggae umělce roku 2008 dle BBC. Na labelu Man Recordings vydává ve světě úspěšný producent  Chong X. Pochází z Čech, ale dlouhodobě žije v Peru. Právě proto v jeho produkci můžete najít vlivy Karibiku. Míchá styly jako cumbia, moombaht nebo latino. Že vám tyto exotické styly nic neříkají? Právě proto si nemůžete jeho set nechat ujít.

Od našich východních sousedů dorazí Medial Banana, partička výborných muzikantů, která na živo vždy předvádí skvělou show plnou kvalitní reggae music. Z českých luhů a hájů se poprvé na CRV představý legenda, která baví publikum už dvě generace. Tím není nikdo jiný než kapela Sto Zvířat. Po sedmi letech se na CRV vrací další česká legenda Babalet. Z českých kapel ještě vystoupí: Dub Artilery, Trio de Janeiro, Tam Tam  Orchestra – Tam Tam Batucada, Rastafidli Orkestra, Ska´N´Dall  music ensemble, Rybydub, Larika, DJ Ba2s (ex. Chaozz) & Afarastafa, Babylon Rocker. 

Druhá stage je již tradičně vymezena především sound systemům a jejich kultuře. Mezi hlavní jména patří polští  Jam Vibez, se kterými spolupracoval anglický veterán Daddy Ranks nebo další z vystupujících uznávaný polský producent  Dreadsquad. Ten má na svém kontě několik úspěšných tracků a spolupráci s mnoha známými zpěváky a producenty.  Dalším sound systemem je Roots and Culture ze Sloveska nebo anglicko – americký projekt Substandard. Chybět nebudou tradiční zástupci české scény Peeni Walli, Coltcha United, Jah Army, Raggaultras, Concrete Safari, Forward March Posse, Nuff´N´Ruff Reggae Rulers, Devyb, Saigon Project, Mighty Souljahs,  King Sound Steppaz.

Každý rok je těžší a těžší tento unikátní festival zorganizovat. Paradoxně za to můžou sami neukáznění návštěvníci, kvůli kterým musíme zlepšovat bezpečností opatření. V loni jsme byli nuceni areál částečně oplotit a letos bude areál a okolí hlídat bezpečností služba. Tím nám stále rostou náklady a akce je dlouhodobě neudržitelná.  Na akci se podílí mnoho dobrovolníků bez kterých by festival nemohl proběhnout. Staňte se jedním z nich už jenom tím, že budete dodržovat pokyny pořadatelů a nebudete parkovat v lese nebo na soukromých pozemcích. Parkování bude již tradičně zajištěno v Autokempu U Věže nebo nově u koupaliště Dachova a na vrchu Gothard. Předprodej vstupenek probíhá na www.ticketon.cz nebo v Antikvariátu Abnormalizace v Hořicích. Držitelé platných průkazů ISIC/ITIC/IYTC/ALIVE mohou využít slevu na isicpoint.cz ve výši 10% na vstupném.