Cultural Reggae vibez 2013

6.- 8. 6. 2013

Main stage: Train to roots (It) ,Fireblack (Jam, De), Rocky Leon (A), Mr. Cocoman & The Solid Vibes, Peanut Empire (De – ČR), Dub.O.Net, The Spankers, Messenjah, Jahtec Jammin´ Job, EXT Band/ Čaj na EX, Mr. Roll, Mic-key Dreadalist & Dj Richie, Rollandblow, Ras Dread, Ras Steppa Zaggamuff, Sylvain Dubiolin Jam & KATRIN, Colectiv

Sound system stage: JAH PREMACY(A), R.B. SOUND SYSTEM (A), SPLENDID SOUND SYSTEM(PL), ISM & TURMER(Substandard Sound, UK-USA), SENSITHIEF (PL), SAIGON PROJECT, RAGGAULTRAS, CONCRETE SAFARI, EQUALIZER, MIGHTY SOULJAHS, COLTCHA UNITED, ADMIRAL KOLIBAL, JAH ARMY, One Art 34 selectazz, PEENI WALLI, JAH TRIBE, KING SOUND STEPPAZ, EMERGENCY JBC ONE LOVE STATION.

Na letošním ročníku vystoupí více než 10 kapel, 17 sound systemu a několik dalších projektů a Djů. Nějvětším lákadlem je italská kapela Train to Roots. Kapela je od roku 2004 jednou z nejvýraznějších na italské reggae scéně. Alba „Train to Roots“, „Terra e Acqua“ a „Terra e Acqua Deluxe Version“ jsou výsledkem intenzivní práce ve studiu, která umožnila kapele vystupovat na mezinárodních reggae festivalech. Kapela má specifický styl, ale její cíl je také hledání nových a čerstvých zvuků. O tom svědčí i první čtyři singly z roku 2010: „Is not a crime“ věnovaný Rototom Sunsplash reggae festivalu, „Shame“, které shlédlo kolem 3 500 000 lidí na YouTube jako propagační video, „Faya“ plné živých rytmů a „Il piu bel sogno“, které je v italštině. Zatím poslední alba jsou vydaná v dubnu Enemies“ a „Breathing Faya“ v červnu roku 2011. Nyní po dlouhém turné po Itálii a Evropě kapela připravuje nové album, které vyjde v říjnu 2013. Albu budou předcházet singly s názvem LIFE IS BEATIFUL, AFRICANS … a mnoho dalších.

Dalším headlinerem bude v Hořicích dobře známý jamajský zpěvák Fireblack. Považuje se za rybáře, potapěče, fotbalistu, zpěváka, perkuzionistu, sochaře a kuchaře… to vše si užíval během dospívání na Jamajce. Měl možnost trávit čas v JBC radiu vedle Barryho Gordona a nasávat hudbu, především soul. Ve 13 letech zažil zlom, když zpíval se skupinou dalších lidí na pláži, a to byl moment, kdy si uvědomil že je zpěvákem celým srdcem. Začal vystupovat v ulicích jeho rodného města Port Antonio, kde se scházela spousta dalších rastafariánů. Poté se odstěhoval do Německa, které mu nabízelo více možností. Vystupoval na mnoha stagích po celé Evropě. S kapelou vydal v roce 1994 píseň „Soft Answer“ k albu „One Earth“. Od té doby spolupracoval na mnoha albech jako např. „The Family“, „Cosmic Force“, “ Shocking Murray“ nebo “ Singing U“. V roce 2004 vydal „Eye Water“ první sólový singl a video k projektu „Damara Crew“. Od té doby se rozhodl plně se věnovat své sólové dráze, pod Tom Tom Records vydal v Berlíně album „Roots Reggae“, které mělo přivézt lidi zpět ke kořenům.

Dalším zahraničním umělcem bude Rocky Leon. Ten se narodil v San Franciscu v roce 1985, jeho matka je rakušanka a otec brazilec. Celé dětství trávil mezi Rakouskem a Californií, nakonec vystudoval školu v Rakousku. Hudba je pro něho oslavou, užívá si hudbu, která vyjadřuje silné emoce, ať to je to radost či vztek. Jeho hudba tady je proto, aby připomenula jemu i celému světu, že v životě není žádný problém, tak velký, jak se zdá. Zpíváním o tom, jak některé věci nenávidí je jeho způsob, aby se nebral příliš vážně.

Z českých umělců vystoupí nejuznávanější český reggae zpěvák Mr. Cocoman s kapelou The Solid Vibes, Dub.O. Net, The Spankes a mnoho dalších kapel a Djů. Druhá stage bude zaměřená na Sound Systemovou kulturu, kterou zastoupí rakouští Jah Premacy a R.B Sound System, polští Splendid Sound System a Sensithief, z Anglie a USA ISM& Turner a mnoho českých sound systemů.