Cultural Reggae vibez 2019

12.- 13. 6. 2009

Live: Kenny Knots & B D F (Basque Dub Foundation, UK), Ocho Macho (HU), Natural Dread Killaz (PL), Čankišou, Feher Fekete Kerek, Evolution Dejavu, Banditos & Dr. Kary, Homebwoyrasta, Imperio, Skapollo, Jahtec Jammin´Job, Racoon´s, ExT, Psiskapsy.
Dj´s stage: Splendid sound system (PL), Damalistik (FR), Forward March, Equalizer, Raggaultras.

Na letošním ročníku vystoupí více než 10 kapel, 17 sound systemu a několik dalších projektů a Djů. Nějvětším lákadlem je italská kapela Train to Roots. Kapela je od roku 2004 jednou z nejvýraznějších na italské reggae scéně. Alba „Train to Roots“, „Terra e Acqua“ a „Terra e Acqua Deluxe Version“ jsou výsledkem intenzivní práce ve studiu, která umožnila kapele vystupovat na mezinárodních reggae festivalech. Kapela má specifický styl, ale její cíl je také hledání nových a čerstvých zvuků. O tom svědčí i první čtyři singly z roku 2010: „Is not a crime“ věnovaný Rototom Sunsplash reggae festivalu, „Shame“, které shlédlo kolem 3 500 000 lidí na YouTube jako propagační video, „Faya“ plné živých rytmů a „Il piu bel sogno“, které je v italštině. Zatím poslední alba jsou vydaná v dubnu Enemies“ a „Breathing Faya“ v červnu roku 2011. Nyní po dlouhém turné po Itálii a Evropě kapela připravuje nové album, které vyjde v říjnu 2013. Albu budou předcházet singly s názvem LIFE IS BEATIFUL, AFRICANS … a mnoho dalších.

Dalším headlinerem bude v Hořicích dobře známý jamajský zpěvák Fireblack. Považuje se za rybáře, potapěče, fotbalistu, zpěváka, perkuzionistu, sochaře a kuchaře… to vše si užíval během dospívání na Jamajce. Měl možnost trávit čas v JBC radiu vedle Barryho Gordona a nasávat hudbu, především soul. Ve 13 letech zažil zlom, když zpíval se skupinou dalších lidí na pláži, a to byl moment, kdy si uvědomil že je zpěvákem celým srdcem. Začal vystupovat v ulicích jeho rodného města Port Antonio, kde se scházela spousta dalších rastafariánů. Poté se odstěhoval do Německa, které mu nabízelo více možností. Vystupoval na mnoha stagích po celé Evropě. S kapelou vydal v roce 1994 píseň „Soft Answer“ k albu „One Earth“. Od té doby spolupracoval na mnoha albech jako např. „The Family“, „Cosmic Force“, “ Shocking Murray“ nebo “ Singing U“. V roce 2004 vydal „Eye Water“ první sólový singl a video k projektu „Damara Crew“. Od té doby se rozhodl plně se věnovat své sólové dráze, pod Tom Tom Records vydal v Berlíně album „Roots Reggae“, které mělo přivézt lidi zpět ke kořenům.

Dalším zahraničním umělcem bude Rocky Leon. Ten se narodil v San Franciscu v roce 1985, jeho matka je rakušanka a otec brazilec. Celé dětství trávil mezi Rakouskem a Californií, nakonec vystudoval školu v Rakousku. Hudba je pro něho oslavou, užívá si hudbu, která vyjadřuje silné emoce, ať to je to radost či vztek. Jeho hudba tady je proto, aby připomenula jemu i celému světu, že v životě není žádný problém, tak velký, jak se zdá. Zpíváním o tom, jak některé věci nenávidí je jeho způsob, aby se nebral příliš vážně.

Z českých umělců vystoupí nejuznávanější český reggae zpěvák Mr. Cocoman s kapelou The Solid Vibes, Dub.O. Net, The Spankes a mnoho dalších kapel a Djů. Druhá stage bude zaměřená na Sound Systemovou kulturu, kterou zastoupí rakouští Jah Premacy a R.B Sound System, polští Splendid Sound System a Sensithief, z Anglie a USA ISM& Turner a mnoho českých sound systemů.